لمینت دندان

لمینت دندان – امروزه افرادی که دندان های زیبا و سفیدی ندارند و از لبخند زیبا برخوردار نیستند، به دنبال دندان هایی زیبا و خوش فرم و سفید هستند. لمینت دندان راه چاره برای این افراد است که روی سطح جلویی دندان را پوشش می دهد و باعث می شود اعتماد به نفس خود را به دست بیاورند.

لمینت دندان لایه ای هم رنگ دندان ها است که باعث می شود فرم و رنگ دندان ها اصلاح شود و فاصله میان دندان ها بسته شود، همچنین بر روی دندان هایی که شکستگی دارند انجام می شود. علاوه بر این ها اگر دندان بدرنگ باشد، ترک خوردگی داشته باشد و یا کج باشد نیز می توان از لمینت برای درمان این مشکلات استفاده کرد. (توصیه می شود مقاله ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید )

لمینت دندان
لمینت دندان یا همان ونیر بر اساس جنس و ساخت 2 نوع سرامیکی و کامپوزیتی دارند. بعد از لمینت دندان ها بسیار خوش فرم، مرتب و سفید می شوند و از درخشندگی بالایی هنگام لبخند زدن و حرف زدن برخوردار می شوند. در اکثر موارد برای چسباندن لمینت دندان بر روی دندان یک لایه روی دندان را تراش می دهند تا سطح دندان صیقلی و صاف شود و قسمت های تیره رنگ دندان بطور کامل از روی دندان برداشته شود.

در صورتی که بیمار مشکلات اکلوزالی نداشته باشد و همچنین رشد فک های او به حد نهایی خود رسیده باشد، می توان از لمینت دندان به جای ارتودنسی استفاده کرد.

لمینت سرامیکی (ونیر سرامیکی)
لمینت سرامیکی یا همان پرسلن ونیر یک پوسته نازک سرامیکی به قطر 5 الی 6 میلی متر می باشد و با کمک باندهای خاصی روی دندانی که تراشیده شده است، چسبانده می شود. لمینت های سرامیکی مقاومت و ثبات رنگشان بیشتر از لمینیت های کامپوزیتی است و در نتیجه ظاهر زیباتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند. این لمینت ها نور را به دندان منعکس می کنند و بخاطر سطح صاف و صیقلیشان کمتر دچار لکه می شوند.

لمینت سرامیکی در مقابل مواد غذایی که رنگ دارند، مقاومت دارند. لمینت های سرامیکی انواع مختلفی دارند. یک نوع آن از فلدسپاتیک پرسلن درست شده است و به شکل پودر گذاری در لابراتوار روی مدلی که قالب گیری شده است، قرار داده می شود. نوع دیگر و متداول لمینت های سرامیکی High pressed ceramic است که آن را به صورت پرس روی مدل قالب در کوره فرم می دهند. نوع سوم لمینت های سرامیکی به صورت ماشینی از بلوک های سرامیکی تراش داده می شوند.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟
پاسخ بستگی به شرایط و اولویت‌های شما دارد.
اولین چیزی که باید پیش از این تصمیم بدانید، وضعیت دندان‌هاست. گاهی اوقات درمان‌های سفید کننده دندان (بلیچینگ) برای بهبود زیبایی دندان‌ها کفایت می‌کند اما گاهی نیز دندان‌ها به قدری ناهمراستا و یا ضعیف هستند که حتی لمینت نیز مناسب نمی‌باشد. بنابراین باید شرایط دندان از جمله ضخامت مینا، استحکام و مقاومت دندان و هدف از درمان در نظر گرفته شود. حتماً باید هدف خود از لمینت کردن دندان‌ها را به صورت شفاف و مشخص به دندانپزشک بگویید تا شما را در تصمیم‌ گیری یاری نماید.

از نظر زیبایی لمینت سرامیکی بهترین روش است بنابراین اگر زیبایی و طبیعی بودن ترمیم برایتان از اولویت بالایی برخوردار است بهتر است این روش را انتخاب کنید. در صورتی که شدت یا گستردگی مشکل نیازمند ترمیم، زیاد باشد لمینت مناسب‌تر و در صورتی که مشکل خفیف‌تر باشد کامپوزیت که روشی محافظه کارانه تر است مناسب‌تر می‌باشد.

اگر چند دندان خود را می‌خواهید لمینت کنید و هزینه برایتان اهمیت دارد لمینت کامپوزیتی ممکن است برایتان مناسب‌تر باشد. اگر کارتان فوری است و می‌خواهید ظرف یک جلسه دندان‌هایتان زیباتر شود لمینت کامپوزیتی روشی است که باید انتخاب کنید.


اگر دندانی که می‌خواهید لمینت کنید تحت فشار زیادی قرار دارد لمینت سرامیکی مقاوم‌تر و مطمئن‌تر است. اگر مواد غذایی مصرف می‌کنید که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند یا سیگار می‌کشید لمینت سرامیکی که در مقابل تغییر رنگ و لکه مقاوم‌ است برای شما مناسب است.

موارد استفاده از لمینت سرامیکی:
1. از بین بردن فواصل دندانی با استفاده از لمینت دندان
2. اصلاح به هم ریختگی های متوسط دندانی با کمک لمینت دندان
3. درمان دندان های تیره و رنگ دار با کمک لمینت دندان
4. درمان دندان های لکه دار با کمک لمینت دندان
5. درمان دندان هایی که لب پر شده اند

معایب لمینت های سرامیکی:
1. لمینت های سرامیکی اکثرا در صورت شکست باید عوض شوند.
2. عمر متوسط لمینت های سرامیکی معمولا 10 سال است و پس از ان باید اقدام به تعویض آن نمود.
3. در صورت تراش بیش از حد و رسیدن به عاج دندان، باند ضعیف شده و ممکن است لمینت سریعتر بیفتد.
4. لمینت های سرامیکی در دندان ها با پوسیدگی گسترده و یا پر کردگی های قدیمی به کار نمی اید.
5. پس از چسباندن لمینت بر روی دندان رنگ و شکل آن دیگر قابل تغییر نمی باشد.
6. هزینه لمینت های سرامیکی مقداری بالاست و همه افراد قادر به استفاده از آن نیستند.

مزایای لمینت های سرامیکی:
1. لمینت های سرامیکی به علت انعکاس نور روی دندان، زیبایی دندان دو چندان می شود.
2. سطح شیشه ای سرامیکی لمینت رنگ نمی گیرد.
3. لک نشدن لمینت سرامیکی به دلیل تخلخل نداشتن پس از لعاب دادن سرامیک
4. عدم نیاز به بی حسی در لمینت های سرامیکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *